FTK simulace nadmořské výšky
Na pár minut jsme si v Olomouci odskočili “do druhého výškového tábora (6200 m) na Noshaqu“ a nasáli vzduch ochuzený o kyslík. Nekecáme :-)
Zjišťujeme totiž, jak jsme schopni„od přírody“ snášet vysokou nadmořskou výšku. Celý výzkum probíhá ve spolupráci s Michalem Botkem, odborným asistentem Katedry přírodních věd v kinantropologii na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.
Na půdě fakulty Botek díky speciálnímu přístroji a kyslíkové masce nasimuloval nadmořskou výšku 6200 metrů. Tato část výzkumu probíhala v klidu. Po celou dobu monitorovali odborníci náš krevní tlak, saturaci, puls atd.
Po vyhodnocení klidové části jsme se šli „po horách“ trochu projít. Ocitli jsme se v nadmořské výšce cca 4500 metrů a nenáročně pár minut pochodovali. Zatímco my jsme nasávali vzduch odpovídající těmto nadmořských výškám, tak odborný asistent Botek a kardiog Vyhnánek opět bedlivě sledovali, jak naše tělo na tyto výšky reaguje.
Příště nás čeká podobný test, ovšem s plnou zátěží a chůzí do kopce.
Info o expedici Hindúkuš 2016 – Noshaq 7492 m
Markéta chce v letošním roce zkusit posunout lidské hranice zase dál. V roce 2013 jako první člověk který má kardiostimulátor, vystoupila bez použití umělého kyslíku do nadmořské výšky 7219 m. V letošním roce se chce pokusit tento světový rekord překonat, a to během výstupu na druhou nejvyšší horu Hindúkuše a nejvyšší vrchol Afghánistánu – Noshaq 7492 m.
* V Afghánistánu jsou ženy považovány za méněcenné.
* Zatím poslední a jediná "Češka,", která na vrchol vystoupila, byla v roce 1977 Dina Štěrbová. Zajímavé na tom je to, že v době výstupu měla slovenské občanství.
* Další zajímavostí na expedici je to, že Noshaq nepatří k často vyhledávaným vrcholům, zatím se o výstup na jeho vrchol, pokoušelo jen minimum expedic a na tuto horu se nepodnikají žádné komerční expedice.
* Během výstupu budou Markéta a Zdeněk tento čin dokumentovat i filmařsky a vznikne další jejich film. Jejich předchozí dva filmy Muztagh Ata – s kardiostimulátorem na sedmitisícovku a Nepálský trojboj se těšily velkému diváckému zájmu a promítaly se na řadě mezinárodních filmových a outdoorových festivalech a oba filmy získaly i ocenění.
Noshaq se nachází ve Wakhánském koridoru v severovýchodním Afghánistánu. Koridor je taková úzká 220 kilometrů dlouhá nudle nacházející se mezi Pákistánem, Čínou a Tádžikistánem. Místní obyvatelé toto území nazývají Bam-e Dunya nebo-li Střecha světa. Wakhanský koridor je jedno z mála míst, kde panuje klid zbraní, a ženy tu nejsou považovány za méněcenné. Je to však velmi chudá část země.
Expediční stránky: http://hindukus-noshaq-2016.webnode.cz/
Komentáře