Nízké Tatry v tempu horského sprintera

Intenzita, nadšení i komplikace, to byl závod "Hore-dole Derešom", který se konal v Nízkých Tatrách 9. 2. 2019. Tento krásný, mladý 3. ročník, byl vedený jako mistrovství Slovenské republiky ve skialpinismu.

Rádi bychom se s vámi podelili o krásný skialpinistický zážitek, který jsme exkluzivně pro Namche Stores obdrželi od jedné z účastnic závodu a to konkrétně od Majdy. Je to veliká milovnice skialpu a tak jsme rádi, že nám poskytla tento milý feedback přímo ze závodů.

9.2. jsem se zúčastnila nádherného skialpového závodu Hore - dole Derešom konaného v centrálním hřebeni Nízkých Tater. Jela jsem jako náhradnice místo kamarádky, která na poslední chvíli onemocněla, a tak jsem měla fofr s balením a narychlo sháněla rychloupínací mačky (které mne pak bohužel na trati padaly).

Závod byl součástí MSR a zařazen do SP a ČP, tak se účastnilo poměrně dost holek. Největší favoritkou byla slovenská reprezentantka žijící ve Francii Marianna Jagercik, která nakonec obsadila první místo. Vysoká byla účast i nás Češek, což mne příjemně překvapilo.

Pořadatelé slíbili závod výlučně ve volném terénu, plný technických pasáží s použitím fixních lan, maček a cepínu, strmé sjezdy žlaby o sklonu 40 stupňů. Délka tratě 14 km, převýšení 2000m. Když jsem si to četla, dost jsem se bála, že to nezvládnu. Snad se mi o tom i zdálo. Museli jsme se poprat se čtyřmi výstupy - z toho tři částečně na mačkách, čtyřmi sjezdy - z toho tři žlaby. Počasí vyšlo fajn, viditelnost dobrá, ale foukal silný vítr a trať byla díky němu navíc trochu ledovatá.

Na startu jsem udělala školáckou chybu a nedošla si na záchod z obavy, že nestihnu start. Navzdory počátečním obavám a nějakým těm komplikacím na trati, jsem si závod opravdu užila. Byl to pro mne intenzivní zážitek, o který jsem se chtěla s Vámi podělit. Určitě to byl jeden z nejhezčích závodů jednotlivců, který jsem, kdy jela.

Skol, Majda

Každý milovník skialpinismu uzná, že to musel být nezapomenutelný zážitek. Tým Namche přeje Majdě mnoho úspěchů do dalších jejich závodů.

Fotky od: Juraj Sykora,  Jan Grajciarik,  Michal Buchta