RUBRIKA: Testovali jsme
Pavel

Peak Design

Focení a pohyb v přírodě k sobě neodmyslitelně patří. Americká společnost Peak Design přichází na trh s výbavou pro dobrodruhy, kteří se rádi pohybují v přírodě s foťákem, a to nejen na krku.

Na firmu Peak Design jsme natrefili na veletrhu ISPO v Mnichově, kde nás upoutaly její originálně řešené produkty a hned nám bylo jasné, že by si mohly najít cestu nejen ke kreativním dobrodruhům. Po bližším prozkoumání jsme si vyžádali pár produktů na testování a nyní máte možnost si přečíst, jak testování dopadlo.

Při zkoušení jsem kladl důraz právě na pohyb v přírodě, od skialpů až po rodinné výlety. První výrobek, který zmíním, je Capture. Jedná se o systém uchycení fotoaparátu tak, abyste ho měli stále v pohotovosti a při ruce. Skládá se ze dvou částí. Větší část je kovový držák, který lze libovolně připevnit na jakýkoli popruh, například ramenní popruh batohu nebo opasek. Druhá část je destička, která se připevňuje na spodek foťáku a je je kompatibilní se stativovou hlavou Arca, což se vám bude hodit pokud používate stativ. K dispozici je ale i destička pro Manfrotto (RC2). Pro mě to znamenalo, že jsem destičku připevnil na tělo foťáku a už jsem ji nesundal. Díky minimální tloušťce nepřekáží ani v těsných fotobrašnách. Upnutí do stativu nešlo zpočátku tak hladce jako s originální destičkou, ale po chvíli si člověk osvojí správný postup.

První výlet, kam jsem tento držák vzal, byl skialpový výšlap v Orlických horách. Zpočátku jsem měl trochu strach, jestli mi nebude foťák na ramenním popruhu při pohybu překážet, ale tyto obavy byly opravdu zbytečné. Jediný moment, kdy mi foťák při tomto upnutí trochu vadil, bylo sundávání pásů. Párkrát jsem o něj zavadil lyží, ale později už se mi to nestávalo.

Rychle jsem si zvykl, že nemusím pokaždé když chci něco vyfotit sundávat bágl a také jsem toho nafotil rozhodně více. Minimálně o jednom záběru vím, že bych ho za normálních okolností nevyfotil, protože bych byl líný sáhnout do batohu. Jedná se o záběr zasněžených stromů se skialpovou stoupou :)

Destička se do držáku Capture pevně zacvakne a vyjmutí je možné až po stisknutí tlačítka s pojistkou. Celé to na mě působí velice jistým dojmem (nosnost 90kg) a nebál jsem se s takto připnutým fotoaparátem absolvovat i lehčí sjezdy, při kterých jsem využil také další produkt - a to Shell. Je to ochranné pouzdro na foťák, chránící vaši techniku před vodou, sněhem a prachem. Takže, když jsem trefil třeba nějakou zasněženou větev, stačilo pouze oprášit sníh z tohoto pouzdra. Pouzdro je elastické a díky tomu nezvětšuje celkový objem vašeho přístroje. Při focení je třeba zadní část pouzdra ohrnout, abyste se dostali k ovládacím prvkům svého přístroje - je to trochu krkolomné, ale asi jediné řešení.

To vše doplňuje řada rychloupínacích popruhů. Nejméně místa vám zabere popruh Leash - lehoučký a snadno sbalitelný. Rychloupínání je řešeno originálním systémem kotviček Anchor Link (nosnost opět 90kg), díky kterému lze popruh využít klasicky kolem krku, přes rameno nebo třeba jako bezpečnostní pojítko. Délku popruhu lze upravit jednoduše pomocí oček a zvládnete to i jednou rukou. Ještě skladnější je bezpečnostní popruh Cuff, což je náramek ke kterému lze připnout foťák vybavený kotvičkou a tak ho ochránit před náhodným pádem. Nijak zvlášť mi na zápěstí nevadil a myslím, že má velký potenciál například na ferratách, či v jiném exponovaném terénu. Jednou se mi stalo, že jsem ho hledal po kapsách a měl jsem ho na ruce, což je myslím dobré znamení.

Dostali jsme se do finále testování, a to k batohu Everyday Backpack. Na první pohled prostě městský batoh. Opak je pravdou! Jedná se o velmi univerzální a do detailu propracovaný batoh, který mě i po několika týdnech užívání stále dokáže překvapit. Oproti běžným outdoorovým batohům působí velice čistým dojmem, nikde žádný houpající se popruh ani milióny viditelných kapes. A přesto tam jsou! V přírodě to má výhodu, že se nikde nechytáte volnými popruhy a ve městě zase nevypadáte, že jedete na expedici do Amazonie. Měl jsem ho jak na skialpech, tak například na focení divadelního představení. Tento univerzální batoh je navržený pro snadný a rychlý přístup do všech svých částí a to ze shora a z obou stran. Snadným povolením ramenních popruhů, schozením z jednoho ramene a přehozebím batohu dopředu se přes boční kapsy dostanete k veškerému obsahu, aniž byste museli batoh pokládat na zem. Dovnitř můžete pomocí vyjímatelných a přestavitelných variabilních přepážek libovolně uložit obsah a vždy se k němu snadno dostat. Snažil jsem se batoh využívat nejenom na přepravu fotovýbavy, ale také v běžných situacích a osvědčil se třeba při přenášení rajčat, která byla sice vespod batohu, ale oddělená přepážkou vydržela transport bez úhony :)

Materiál z kterého je batoh vyroben je odolná a vodoodpudivá voskovaná tkanina Kodra 500D s DWR impregnací. Ustál se mnou i malý deštík, ale ze zkušeností kolegů vím, že to není zcela vhodné pro celodenní procházky v dešti, tam je třeba použít klasickou pláštěnku na batoh. Díky této tkanině působí batoh velice odolně a člověk tak nějak nemá obavu do něho uložit výbavu za desítky tisíc. Tím se dostáváme i k nevýhodě v podobě váhy. I když váha kolem 1500g je podle mě velký luxus, když vezmu v potaz množství materiálu, kapes a kovových součástí, setkal jsem se s názory, že je batoh trochu těžší. Honba za gramy je nelítostná.

Jak jsem již zmínil všechny spony jsou na batohu řešeny kovovými přezkami. Nehrozí tedy rozšlápnutí, rozdrcení nebo zlomení sponek na bederáku, hrudním pásu nebo u upínacích popruhů.

Co batoh dále nabízí? Zádovou kapsu pro notebook (max 15 palců), které jsem si zpočátku málem nevšiml. Kapsy jsou také na bocích batohu a to jak z vnější tak vnitřní strany a je tedy možné oblíbené nošení vody v boční kapse.

Bederní pás je řešen pouze popruhem, což je při objemu batohu 20l zcela dostačující. Jako všechny popruhy lze i tento snadno schovat. To platí i o dvou popruzích v čele batohu, které lze využít při upínání stativu, karimatky, helmy, atd.

Nosný systém je příjemný. Silné ramenní popruhy jsou uchyceny velkými nýty a tak se snadno přizpůsobí při bočním vstupu bez pokládání batohu na zem. Jelikož jsem batoh testoval v zimě, neměl jsem možnost zkusit jak je na tom s odvodem potu a odvětráním zad, ale konstrukce v podobě dvou výraznějších pruhů a mezi nimi místem pro odvětrání vypadá, že by mohla celkem fungovat.

Ještě jsem nezmínil, že je to ideální kabinové zavazadlo do letadla. Je tu možnost nasunout batoh na držadlo velkého kufru, jedinečné řešení zapínání horní kapsy, pojistku na klíče, speciální kapsu na peněženku nebo třeba uzamykatelné zipy atd. O tomto batohu by se dalo psát dále a jak jsem zmínil výše, i po několika týdnech mě stále překvapuje.

To vše uzavírá velice praktická kapsička Field Pouch. Můžete ji připevnit na opasek, nosit v batohu nebo pomocí popruhů a rychlospojek vytvoříte brašničku přes rameno. Materiál působí stejně odolně jako na batohu a uvnitř můžete využít dvou kapes pro lepší organizaci. Tak praktickou věc ocení každý cestovatel.

Na závěr bych neměl vynechat jednu velice příjemnou věc. Firma Peak Design je zodpovědná! Co to znamená? Znamená to, že nebuduje své úspěchy na úkor někoho jiného, není jí jedno kde a za jakých podmínek probíhá výroba, 1% příjmů daruje ekologickým neziskovým organizacím a snaží se, aby všechny své zaměstnance práce především bavila. Je krásné vidět, jak se tato filozofie odráží na samotných výrobcích a člověk z toho má prostě dobrý pocit.

Jsem z výrobků Peak Design nadšený, proto je i celý test hodně pozitivní. Myslím si, že si to Peak Design zaslouží a rozhodně by neměl uniknout vaší pozornosti.

Komentáře

?