Niseko: Hlavní město freeridového lyžování
Niseko (Japonsko): Hlavní město freeridového lyžování kde nasněží 16 metrů za sezónu
Freeride lyžování a Japonsko? Většina lidí si při pomyšlení na Japonsko představí tamní chrámy, sushi a krásné geishy. Zasvěcení lyžaři a snowboardisté však ihned začnou snít o tunách prašanu, úžasných jízdách v tamních lesích a sjezdech vulkánů. Minulou zimní sezónu jsem pracoval jako instruktor lyžování v městečku Niseko, které je ve freeridovém světě známo jako místo z nejjemnějším a nejvíc konzistetním prašanem na zeměkouli. Pomocí následujícich fotografií bych vám rád představil jaké je lyžování a život v horách země vycházejícího slunce.
Ostrovu Hokkaido na severu Japonska se dostává největší sněhové nadílky na světě. Věřte či ne, ale průměrné sněhové srážky tu jsou okolo 16m za sezónu. Můžou za to sněhové bouře, které s železnou pravidelnosti putují ze Sibiře na sever Japonska. Kromě toho, že z nebe padají haldy sněhu, sněží téměř pořád. Za sezónu se tak dočkáte zhruba 150 prašanových dnů.
Vulkanické prostředí, lesy a bambusový porost vytvořili z tohoto místa krásné lyžařské hřiště a celá oblast působí spíše jako velká freeridová aréna. Ježdění v lesích je hlavní důvod proč se do Japonska jezdí.
V reálu to vypadá jak kdyby stromy někdo naistaloval přimo pro lyžování. Jsou totiž dostatečně daleko od sebe aby vám dovolili rychlou jízdu, na druhou stranu stále dost blízko na to, aby jste měli pocit jako ve videohře a ujížděli na adrenalinu.
Třešničkou na dortu návštěvy Niseka je výstup na Mt. Yotei. Od vašeho prvního dne v resortu vás bude hypnotizovat svojí přítomností. Je na něj krásný výhled téměř ze všech koutů Niseka a je jen otázkou času než začnete přemýšlet, jaké by to bylo si tu sopku zkusit sjet. Můžete si zkusit jaké je jezdit přímo uvnitř sopky. Pozdější sjezd zpět do údolí je jeden z nejsilnějších zážitků, který si z Japonska odvezete.
Bambusy a další přirodní překážky vytváří z vaší jízdy lesem jeden velký „slope style“ v prašanu. Nohy vás páli ale stavět se vám nechce. Nejlepší zážitek je svištět s partou kámošu lesem jeden vedle druhého a cítit jak vás míjí stromy jako ve videohře.
Objevováním nových terénů můžete lehce strávit celý den bez myšlení na ostatní potřeby jako hlad či žízeň. Poté co na vás dopadne „hlaďák“ a už to opravdu nejde lámat přes koleno dál, si odskočíte na sjezdovce na famózní „Hokkaido Rahmen“ (nudlová polévka na 100 způsobů a typické místní jídlo).
Lyžování v nočních lesích je speciální záležitost. Jestli vám přes den připadalo, že lepší už to být nemůže, počkejte až středisko zahalí tma a sjedete si vaše oblíbené lajny v noci. Je na tom něco nevysvětlitelně krásného.
Osmá hodina odbyla a noční lyžování končí. Co s načatým večerem? Co takhle nakoupit pár pivek v místním Seicomartu (obdoba Žabky či 7eleven) a vyrazit do japonských veřejných lázní – onsen? Neexistuje moc lepších způsobů jak zakončit den, než s pivem v ruce seďet ve vroucí vodě ze sopečného podloží a koukat jak všude kolem sněží a příroda už pracuje na tom, aby zítřejší prašanový den byl opět stoprocentní.
Horské středisko Niseko United se skládá z 5 resortů. V případě, že vám je to málo, proslulá střediska Rusutsu a Kiroro jsou co by pípákem dohodil. Stručně řečeno, je zde tolik míst na vyřádění, že jsme po 3 měsících každodenního ježdění byli stále u vytržení jaké nově terény stále nacházíme.
16 metrů sněhu za rok. Lyžaři toto číslo milují. Lokální obyvatelé Niseka si spíše představí 5 měsíců každodenního odklízení sněhu.
Autorem článku je Vojtěch Lím, který v lednu a únoru 2015 organizuje Freeride Camp v Japonsku. Více informací se dozvíte na www.sherpasride.com nebo hello@sherpasride.com
Komentáře