RUBRIKA: Outdoor zprávy ŠTÍTKY: Skialpinismus, SkiTrab
Matěj

Bronz z Mistrovství Evropy ve skialpinismu

14.2.2014 MISTROVSTVÍ EVROPY VE SKIALPINISMU
ARINSAL ANDORRA VERTICAL RACE

Mistrovství Evropy ve skialpinismu je pro letošní rok pouze dvoudenní, a závodníky starého kontinentu čekaly dva závody. V pátek 14. února je to Vertical Race – závod pouze do vrchu a na neděli je plánovaný Individual Race. Do Andorry vyrazila ve středu česká reprezentace ve složení David Novák, Dominik Sádlo a Michal Štantejský ve středu a čekalo je bezmála 2000 kilometrů v autě. V italský den se může přejmenovat úvodní Vertical Race. Závodníci z Itálie totiž posbírali 9 medailí, ve čtyřech kategoriích vybojovali titul mistra Evropy. Český junior Dominik Sádlo vybojoval bronzovou medaili!!!

Závod Vertical Race startoval ve středisku Arinsal, muži, ženy a junioři startovali ve výšce 1590 metrů nad mořem a cíl je čekal po nastoupání 730 výškových metrů v sedle Port Negre. Kadeti a juniorky měli závod zkrácený, převýšení jejich trasy bylo 465 metrů a cíl měli ve stejném místě, ve výšce 2320 metrů nad mořem. Jako první odstartovali kadeti i s českým zástupcem ve startovním poli Davidem Novákem. Ten při svém debutu v reprezentaci obsadil čtrnáctou příčku. Vítězem se stal suverénní Davide Magnini z Itálie. O mnoho větší radost přinesl všem z české výpravy junior Dominik Sádlo. Ten byl od samého startu vidět v čelní skupině a držel se v boji o některou z medailí. Zhruba v polovině stoupání ztratil kontakt s vedoucí trojicí a v tu chvíli ztrácel asi 70 metrů. O chvilku později ale sebral veškeré zbytky sil, dostal se na třetí místo, krátce potom dokonce atakoval vedoucí dvojici. Ital Federico Niccolini v tu chvíli ale neskutečně zabral, dokázal tempo vystupňovat a po právu vyhrál. Španěl Oriol Cardona si o chvíli později na zádech do cíle přivezl českého reprezentanta, a bral tak stříbro. Spokojený Dominik Sádlo po bojovném výkonu vybojoval bronzovou medaili.

Kategorii žen ovládla letos neporazitelná Laetitia Roux z Francie. Nejpočetnější kategorie mužů by se dala přirovnat k mistrovství Itálie. Vyhrál Rober Antonioli před Manfredem Raichegerem a Damianem Lenzim. Do vyhlašované šestice se vešli ještě dva závodníci z této skialpinistické velmoci. Český zástupce Michal Štantejský obsadil třiatřicátou příčku. Závod byl velmi vyrovnaný a před ním se v jedné jediné minutě prohnalo cílem 13 soupeřů.

Pár perliček z ME:

– Smutný příběh v Andoře zažívá německý expres a vítěz posledního kola světového poháru ve sprintu Josef „Sepi“ Rottmoser, kterému letecká společnost Lufthansa zatoulala jeho výbavu a ještě třetí den po příletu do Barcelony ji nedokážou vůbec lokalizovat. Sepi tak musel dnešní závod absolvovat na kompletní zapůjčené výbavě a obsadil jedenadvacátou příčku.

– Dominik dostal přímo po závodě na „flower ceremony“ nádhernou kytku, stejně jako všichni medailisté. Těsně po ceremoniálu ale k němu přišla jedna z pořadatelek a se slovy „dneska je Valentýna, obdaruj mě kytkou“ mu ji vyrvala z ruky, stejně jako všem ostatním. Pořadatelé měli dohromady tři „putovní“ květiny pro všechny kategorie.

– V cíli to vypadalo, jako kdyby tam někdo střílel. Závodníci se vydávali ze všech sil, nadmořská výška určitě taky hrála svoji roli, a do cíle doslova padali. V závodě mužů dokonce pořadatelé měli plné ruce práce, aby dokázali „polomrtvé“ závodníky uklízet a aby jim tam zůstalo místo pro další doběhnuvší.