RUBRIKA: Outdoor zprávy ŠTÍTKY: Skialpinismus, SkiTrab
Matěj

Mistrovství Evropy ve Skialpinismu – Individual Race

MISTROVSTVÍ EVROPY VE SKIALPINISMU
ARINSAL ANDORRA INDIVIDUAL RACE

Na nedělní dopoledne připravili pořadatelé v Andoře individuální závod jednotlivců. Bohužel se do puntíku vyplnila předpověď, v nižších polohách pršelo, ve středisku Arcalís, kde se závodilo, vydatně chumelilo a připadlo nějakých 30 centimetrů nového sněhu. Bohužel to ovlivnilo atraktivitu závodu, pořadatelé museli upravit původně plánované trasy. Jak většina závodníků v cíli uvedla, díky mlze, větru a hustému sněžení, nebylo vidět vůbec nic ani ve výstupech, a už vůbec ne ve sjezdech. Ani závodníci, ani diváci z toho nic neměli. Naštěstí trasy závodu byly mnoha dobrovolníky prošlapané a vítr je nestačil komplet zafoukat. Sjezdy byly extrémně těžké v čerstvém hlubokém sněhu. Ale podmínky měli všichni stejné. Startovalo se v Arcalís ve výšce 1960 metrů nad mořem, cíl byl na jiném místě o nějakých 100 výškových metrů výš. Seniory čekalo pět výstupů s celkovým převýšením 1900 metrů, a celkem čtyřikrát absolvovali chůzi na botách s lyžemi na batohu. Nejvyšším bodem byl Cap del la Coma s nadmořskou výškou 2750 metrů nad mořem. Český reprezentant v této kategorii Michal Štantejský obsadil 32.příčku, byl o jedno místo lepší, než v úvodní den na Vertical Race. V cíli uvedl, že je rád, že to má za sebou, že v podobném „humusu“ už dlouho nezávodil. Závod vyhrál i díky svým sjezdařským schopnostem Villiam Bon Mardion z Francie. Druhý skončil Matheo Eydalin a třetí nestárnoucí Manfred Reicheger, oba z velmoci skialpinismu, Itálie. Závod žen měl stejnou vítězku, jako v pátek, Bon Mardionovu reprezentační kolegyni Laetitii Roux.

Junioři měli úvod závodu stejný, jako senioři, vynechali pouze jedno jejich stoupání a museli zdolat převýšení 1590 metrů. Bronzový z pátečního Vertical Race Dominik Sádlo se držel od startu ve vedoucí skupině, ze které se postupně odpoutávala trojice soupeřů. Dominik je s několika dalšími závodníky pronásledoval, ale s přibývajícími metry se dostavovala únava a dál už bojoval každý sám jak s nástrahy počasí, tak s extrémně těžkou trasou. Cíl protnul jako první, po celé trase hnaný svým fan-klubem, skoro domácí, Oriol Cardona ze Španělska a porazil největšího favorita závodu Federica Nicoliniho z Itálie. Třetí skončil další z Italů Pietro Canclini a náš Dominik jen těsně prohrál se Švýcarem Baptistem Sticherem boj o čtvrté místo. Uznal, že soupeři byli tentokrát lepší. Na stupně vítězů se přece jenom podíval, pořadatelé vyhlašovali nejlepších šest juniorů. Kadetské kategorie čekal závod ještě o jeden kopec zkrácený a převýšení jejich trasy bylo 1200 metrů. Český zástupce v kategorii kadetů David Novák bojoval celou trasu okolo desátého místa, nakonec se jen těsně do desítky nevešel, a obsadil jedenáctou příčku. Stylem start-cíl zcela ovládl závod Davide Magnini z Itálie. Příští rok čeká skialpinisty světový šampionát ve švýcarském Verbier, tentokrát by se mělo závodit kromě Vertical Race a Individual Race, jako v letošním roce, i ve sprintu, v týmovém závodě a ve štafetách. Protože je Verbier z České republiky výrazně blíž, než Andorra, pojede snad do Švýcarska víc českých reprezentantů a přivezou s sebou i české fanoušky. Kolotoč světového poháru ještě letos nekončí, za čtrnáct dní pokračuje ve Švýcarku v Les Diablerets a za dalších pět týdnů vyvrcholí v norském Tromso. Český reprezentant Dominik Sádlo drží průběžnou čtvrtou příčku mezi juniory a je tak velmi blízko medailovým pozicím.